Sony KV24FS120
Discounts Sony KV-24FS120 24-Inch FD Trinitron WEGA CRT TV. Speed Surf channel selection V-Chip parental control feature Front A/V input for videogame or camcorder Rear audio/video input Rear Component Video and S-Video inputs Headphone output jack Multi-language menus (English, French, Spanish) Auto SAP 2-Event Clock Timer Sleep Timer NTSC Tuner Energy Star Compliant Includes a Remote Commander(R) remote control unit and 2 AA batteries Unit Dimensions (WxHxD) – 28-1/4 x 20-3/4 x Sony KV24FS120 18-7/8 (718 x 526.5 x 480mm); Weight 72 lbs SONY KV-24FS120 FD Trinitron(R) WEGA Color TV – Of all the evolving technologies in this digital age, the television remains the centerpiece of home entertainment and information and the Sony Trinitron(R) has played a vital role toward optimizing the color and image performance of the TV Now you can move a step beyond with the deluxe 24″ Wega(TM) Flat-Screen tube that brings TV performance to a new level of clarity and precision Stereo speakers with 10 watts per channel and matrix surround sound Component-, composite-, and S-video connections accommodate a range of video components; front-panel inputs simplify camcorder, gaming hookups ... Learn more »
Sony KV24FS120 Review: Sony KV-24FS120 24-Inch FD Trinitron WEGA CRT TV. I use this TV in my bedroom and I must admit, it's better than the 27" in my living room (a 2000 model Sony). Component video is a plus, as the DVD quality is excellent. Even the VCR looks good. This model has S-Video unlike its 20" counterpart. Many people on Circuit City's site complained of a geometry problem. I do not have that problem but it can be fixed easily if ones set does have it. It's deeper and wider than most 24" sets and forced me to modify ... Read more »